چشم انداز تحلیلگران جهانی بر صنعت نفت و اقتصاد

دسته: اخبار روز , دولت و مجلس
بدون دیدگاه
یکشنبه - 5 ژانویه 2020

تنش های خاورمیانه چه چشم اندازی برای نفت و اقتصاد رقم می زند؟
نفت تحت فشار مستقیم مسایل ژئوپلیتیکی است

بعد از اینکه امریکا در حمله هوایی، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس را به شهادت رساند، نگرانی از وضعیت بازارهای جهانی و افزایش تنش هم بیشتر شد. سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی به وضعیت بازارها و چشم انداز آنها پرداخته است.

طبق این گزارش، حمله هوایی امریکا و ترور مقام عالی رتبه ایران، باعث افزایش تنش بین دو کشور شد و به نوسانات بازارهای مالی دامن زد. تحلیلگران چشم انداز خود را نسبت به تاثیر شهادت قاسم سلیمانی بر صنعت نفت و اقتصاد مطرح کردند.

*سعد الحسینی، مدیر سابق آرامکو

در حالی که قیمت نفت روز جمعه تا ۴ درصد افزایش یافت، اما سعد الحسینی، مدیر سابق آرامکو در بخش عملیات اکتشاف و تولید میگوید این رشد پایدار نیست. او گفت: بازارها به خوبی از عرضه اشباع شده اند، بنابراین باید ببینیم که تنشها چطور پیش میرود.

به عقیده او، مشکل در حال حاضر بین ایالات متحده و ایران است و در مورد دیگر مزارع نفتی یا کشورهای دیگر خلیج فارس نیست.

*برایان لویت، استراتژیست بازار Invesco

این اتفاق، وضعیت بازار را تغییر نمیدهد. اما واکنشهای احتمالی ایران میتواند نوساناتی در بازار ایجاد کند.

صبح روز پنجشنبه، یک روز قبل از اینکه دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا دستور ترور قاسم سلیمانی را بدهد، برتون ملکی، پیشکسوت وال استریت به سی ان بی سی گفته بود که یک شوک بین المللی، همان چیزی است که باعث رکود بعدی در جهان خواهد شد.

*پل سانکی و اسکات نیشن

ناآرامی های قابل توجه در خاورمیانه میان ایران و امریکا، یک تهدید واقعی و یک مساله مهم برای بازارهای نفت است. به گفته سانکی، تولید نفت ایران و عراق، کشوری که سلیمانی در آن ترور شد، در کنار هم، چهارمین تولیدکننده بزرگ جهان بعد از ایالات متحده،‌ عربستان و روسیه است. این به این معنی است که سهم قابل توجهی از نفت جهان تحت فشار مستقیم مسایل ژئوپلیتیکی است.

اما اسکات نیشن، نظری متفاوت از سانکی دارد. او گفت: افزایش تنش ها با ایران نباید خسارت بزرگی به بازار نفت وارد کند. او در این باره به تمایل روسیه به افزایش تولید نفت خام و همچنین توانایی عربستان برای افزایش تولید اشاره کرد.

*باب مک نالی و کوین بوک

بازار نفت معتقد است که ایران جنگ خلیج فارس را شروع نخواهد کرد. مک نالی گفت: به اعتقاد من بازار تا کنون به خوبی این بحران را رد کرده است. اما کوین بوک، مدیرعامل شرکت ClearView Energy Partners نظری برخلاف مک نالی دارد.

همه این اتفاقاتی در حالی رخ میدهد که عرضه نفت همچنان بیشتر از تقاضا است و ظرفیت تولید اضافی در بازار وجود دارد.


نوشته شده توسط:IFOI - 198 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A