نشست مشترک کمیسیون رگولاتوری فدراسیون صنعت نفت ایران و کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

دسته: اخبار روز , دولت و مجلس
بدون دیدگاه
دوشنبه - 16 دسامبر 2019

این نشست صبح روز یکشنبه تاریخ ۲۴ آذرماه در محل اتاق بازرگانی ایران با حضور اعضای کمیسیون رگولاتوری فدراسیون صنعت نفت ایران و کمیسیون انرژی اتاق ایران برگزار شد.

پیرو مصوبه جلسه روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ کمیسیون رگولاتوری فدراسیون صنعت نفت ایران در خصوص حضور اعضا کمیسیون رگولاتوری در جلسه کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص تاسیس نهاد تنظیم‌گر صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، اقدامات لازم از طرف دبیرخانه فدراسیون صنعت نفت ایران انجام گردید و به دعوت از رییس محترم کمیسیون انرژی اتاق ایران جناب آقای مهندس حمیدرضا صالحی، اعضا کمیسیون رگولاتوری فرصت حضور در چهارمین جلسه کمیسیون محترم انرژی اتاق ایران را یافتند.

در ابتدا جناب آقای دکتر وحید تقی‌خانی، دبیرکل محترم فدراسیون صنعت نفت ایران از اهمیت کمیسیون رگولاتوری سخن گفته و مقدمه‌ای از اقدامات انجام شده و مشارکت‌های اخذ شده در این زمینه را ذکر نمودند.
پس از ایشان جناب آقای دکتر رسول لاهیجانیان، رییس محترم کمیسیون رگولاتوری فدراسیون صنعت نفت ایران، از اساسنامه پیشنهادی نهاد تنظیم‌گر این کمیسیون و نکات مهم و کلیدی آن ارائه‌ای داشتند.
در ادامه جلسه جناب آقای دکتر احمد داودی، نایب رییس محترم شورای رقابت و عضو محترم کمیسیون رگولاتوری، از تاریخچه ارائه پیشنهادات توسط وزارت نفت و وزارت نیرو و بررسی این پیشنهادات توسط دولت سخن گفتند. ایشان بر استقلال نهاد تنظیم‌گر تاکید بسیار داشتند.
پس از صحبت‌های ایشان جناب آقای مهندس حمیدرضا صالحی از لزوم تقویت شورا در این راستا سخن گفتند. و اعتقاد داشتند وزن شورای رقابت در کشور باید سنگین‌تر باشد و از پتانسیل‌های بالقوه آن استفاده شود.
در ادامه جناب آقای سیفی در خصوص تامین بودجه در این نهاد اظهاراتی را بیان داشتند. و اعتقاد داشتند نیاز است مردم عادی در ترکیب نهاد حضور داشته باشند.
پیرو آن جناب آقای اسلامی نیز از ترکیب نهاد و حضور ارکان دولتی و محدودیت‌های موجود در آن سخن گفتند. سپس جناب آقای عزیزی در خصوص جدایی وظایف رگولاتوری و شورا سخن گفتند.
در انتها مقرر گردید مباحث در جلسه آتي كميسيون انرژی با حضور اعضاي كميسيون رگولاتوري فدراسیون صنعت نفت ادامه يابد.

از جمله سوالات مطرح شده در کمیسیون:
۱- مطالعات تطبیقی برای بحث رگلاتوری نفت و گاز در چند کشور در خصوص اعضا و وظایف ارائه شود.
۲ – مشخص شود اعضا کمیسیون همه با حکم یک مرجع منصوب شوند یا خیر؟
۳- آیا دبیرخانه در مرکز ملی رقابت باشد یا در وزارتخانه مربوطه؟
۴-…

 

 


نوشته شده توسط:IFOI - 198 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A