سومین نشست مگا ژورنال انرژی برگزار شد…

دسته: اخبار فدراسیون , اسلایدر , دسته بندی نشده
بدون دیدگاه
دوشنبه - 17 ژوئن 2019

 

نشست سردبیران مگاژورنال (رسم) – سخنرانی دکتر مرعشی

در ابتدای نشست سوم مگاژورنال، آقای سیدجعفرمرعشی در مورد «نقش سامانه‌های اجتماعی در توسعه» سخنرانی نمودند که محور صحبت‌های ایشان حول سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) و نقش آن‌ها در سطوح مختلف جامعه بود که به‌طور خلاصه در شکل زیر می‌توان دسته‌بندی نمود، البته توضیحات کامل صحبت ایشان در قالب کتاب توسعه تفاهم اجتماعی که توسط فدراسیون صنعت نفت ایران به چاپ رسیده است در اختیار حضار قرار گرفت.

(این طرح خلاصه‌ای از طرح مشترک آقای مرعشی و خانم بلیغ حول ویژگی‌های فرهنگ کار در استان یزد و سیر تحولات آن به‌منظور بازآفرینی فرهنگ کار و به‌کارگیری آن در جهت ارتقای فرهنگ ملی و توسعه کارآفرینی بوده است)

بعد از ایراد این سخنرانی، صحبت از رسم شد، داستان تولد رسم؛

 این‌که نیاز به منبع و مرجع تولید محتوا احساس شد تا تولیدکنندگان محتوا به‌صورت تخصصی فعالیت کنند و اثری بیافرینند درخور بخش خصوصی.

رسم برای یک‌صدایی و بیان مشکلات و درنهایت ارائه راه‌حل توسط بخش خصوصی از دل فدراسیون نفت ایران برآمده است، رسم نمایانگر میزان توانایی اعضای خود در تولید محتوای حوزه انرژی است تا بدین‌وسیله امکان رصد آن و زمینه‌های تصمیم سازی و تصمیم‌گیری به جهت توسعه برای همگان میسر و مهیا شود.

مگاژورنال نقطه آغاز است، در ادامه با کمک مگا مدیا و مگالیست تحولی در جامعه متخصصین انرژی و مستندسازی محتوای دیجیتال انرژی ایجاد خواهد شد و این انقلابی خواهد بود در راستای تعالی‌بخش انرژی کشور.

و اما رسم کجا ایستاده است؟

تیر ۹۵ با دغدغه بهبود محتوای موردنیاز تصمیم‌گیران، رویکرد خود را از پرتال خبری و توجه به خبر به تولیدکنندگان خبر تغییر داد.

مرداد ۹۶ طراحی موتور جست‌وجوگر منابع حوزه انرژی در قالب پروپوزالی مصوب شد و سال ۹۷ به‌طور فعال با رصد نشریات حوزه انرژی آغاز کرد که منجر به ارتباط با ۹۵ نشریه فعال در این حوزه شد.

اولین نشست با سردبیران و حضور اعضای فدراسیون نفت و ۸ نشریه برگزار شد، بعد از دریافت بازخورد اعضا، شروع به تکمیل اطلاعات آن‌ها در وب‌سایت رسم (Rasmgroup.ir) نمود.

در ادامه مسیر، بعد از مکاتبه با ۱۰۰ نشریه در حوزه انرژی، ۴۱ نشریه اظهار تمایل به عضویت در رسم نمودند و امروز که در این نقطه ایستاده‌ایم ۱۸ نشریه در وب‌سایت رسم مطالب خود را بارگذاری می‌کنند و در تعامل با مگاژورنال هستند.

هدف در مگاژورنال انرژی ( رسم )این است که تولیدکنندگان محتوا را که به‌ صورت جزایری ناپیوسته هستند را به هم پیوسته و در قالب مجمع‌الجزایر حوزه انرژی گرد هم آورد و از این طریق بتواند اثربخشی لازم در تولید و توزیع دانش مورد نیاز این حوزه را برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری فراهم آورد.

تصویری از وضعیت کنونی جامعه :

امروزه به واسطه شرایط حاکم از جمله تحریم نمی‌توان هزینه‌های جاری هر نشریه را نادیده گرفت، طبق تعرفه اسفندماه ۱۳۹۷ کل هزینه چاپ یک نشریه با تیراژ ۱۰۰۰ و ۱۰۰ صفحه محتوا، حدود ۲۱۰ میلیون ریال است که عمده آن به چاپ و کاغذ برمی‌گردد و این نشریات عمدتاً به سازمان دولتی مختلف ارسال می‌شوند تا تأثیر بگذارند.

اما سؤال این است؛ اثر آن‌ها نسبت به این هزینه مادی/انسانی چه میزان است؟

با توجه به فعالیت ۹۵ نشریه (از ۱۰۰ نشریه موجود) در حوزه انرژی می‌توان گفت حداقل ۸۵۵ نفر نیروی انسانی درگیر می‌شوند که ۹۰ نشریه با فعالیت مداوم در فضای دیجیتال، ۱ میلیارد و ۷۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال هزینه پنهان این نشریات دارند و این مبلغ شامل ارسال نشریات، وب‌سایت، حق التحریر، سرقت ادبی و Doi می‌شود.

لازم به ذکر است سالانه ۴۰٫۱۶۷٫۱۶۴ نسخه از این نشریات منتشر می‌شود که البته از این تعداد ۳۳ نشریه چاپی هستند و  ۷۱٫۶۶۵٫۳۴۴٫۰۰۰ ریال (هفت میلیارد تومان!) در سال (البته با کاغذ تحریر) هزینه دارند.

هرگونه مطالعه جدی، میلیون‌ها و گاه میلیاردها تومان هزینه نیاز دارد. چرا باید بخش خصوصی چنین هزینه‌ای را متقبل شود تا تازه به شناختی از یک سیستم برسد و سپس راه‌حلی را مطرح کند که معلوم نیست مدیر تصمیم‌گیر بپذیرد یا نپذیرد؟

و اما اینکه چرا رســـم؟

از دلایل اصلی حضور رسم جریان سازی در حوزه انرژی است که نگاه به هر نشریه به‌صورت کانون تولید محتوا در فضایی بزرگ‌تر و با قابلیت خلق اثر هم‌افزا است.

همچنین نشریات حوزه انرژی می‌توانند در اجماعی متحد محتوایی تولید کنند که در رده تصمیم‌سازی مؤثر باشد.

یکی از رسالات مهم رسم، همین نشست و گفتگوهای دوره‌ای است. می‌توان از این فرصت ارتباطی و اطلاعاتی استفاده کرد و از یکدیگر آموخت.

رسم را در گام‌های بعدی می‌توان به سامانه‌ای برای معرفی مسائل، راه‌حل‌ها، روندها و آینده‌ مباحث انرژی تبدیل کرد. وقتی بایگانی دانش موجود باشد، استخراج این موارد ممکن خواهد شد و چنین مواردی، بهترین ورودی است برای تدوین موضوعات تحقیقاتی و پایان‌نامه‌ها در مراکز تحقیقاتی و سیاستی و دانشگاه‌های کشورمان.

وب‌سایت رسم؛

این وب‌سایت با پیشرفته‌ترین ابزار و فناوری‌های روز سعی دارد دسترسی به امکانات سایت را سهولت بخشد و پلی باشد بین جویندگان و تولیدکنندگان محتوا.

ویژگی‌های این مگا سایت:

  • قالب واکنش گرا

امروزه مهم‌ترین موضوع در طراحی وب‌سایت‌های تحت وب بحث واکنش گرایی به وسایل هوشمند، مرورگرهای و سیستم‌عامل‌های متفاوت است.

  • مدیریت یک‌پارچه

تمامی کاربران در نشریه دارای یک نام کاربری منحصربه‌فرد می‌باشند.

  • ورود اطلاعات شماره‌های پیشین

این مگا سایت این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید شماره‌های پیشین نشریه را در یک فضای میانبر و غیر فرآیندی وارد نمایید.

  • فرآيندهای مقاله و نشریه

این مگا سایت به مدیریان و هم‌چنین دیگر نقش‌های کاربری این امکان را می‌دهد تا بتوانند وضعیت مقالات را ره‌گیری و تمامی فرآیندهای آن را به‌صورت تصویری مشاهده نمایند.

این نشست توسط یکی از نشریات عضو رسم به نام ( هفته نامه دیجیتال انرآپ) برنامه ریزی و اجرا شد که آخرین نسخه چاپی آن در اختیار اعضای حاضر قرار گرفت و منبعد هم قرار شد هر نشست را یکی از اعضای رسم برنامه ریزی و هدایت نماید.

نوبت بعدی نیز به همت نشریه انجمن مدیریت کیفیت ایران برگزار خواهد شد.

 

هدف انـرآپ از آغاز (شهریور ۹۷) این بود که در این دنیای بی‌نهایت رصد کند و توجه و زمان ارزشمند مخاطبین خود را معطوف نماید به صدر اخبار، نه‌فقط در هیاهوی جهان‌شمول انرژی، بلکه در فناوری، انرژی نو و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی.

انرآپ برآن است به‌روزترین و کارآمدترین رویدادهای انرژی جهان را به استحضار همگان برساند. در این مسیر از وبــ‌گاه‌های معتبر و فعال در زمینه انرژی، فناوری و نوآوری بهره می‌برد؛

 National Science Foundation

International Renewable Energy Agency ) IRENA)

Reuters) international news agency in London)

Forbes leading source for reliable news and updated analysis on Energy)

CNBC ) business news on stock markets, financial & earnings)

TRADING ECONOMICS ) with 20 million economic indicators for 196 countries)

جای شما سبز بود.


نوشته شده توسط:IFOI - 198 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A