گزارشی مختصر از کنفرانس جهانی نفت ۲۰۱۹

دسته: اخبار بین الملل , اخبار فدراسیون , اخبار نفت , اسلایدر , سر تیتر اخبار
بدون دیدگاه
دوشنبه - 22 آوریل 2019

کنفرانس سالانه( IP Week (INTERNATIONAL PETROLEUM WEEK) در سال جاری ۲۶ تا ۲۸ فوریه حول ژئوپلیتیک، پایداری و فناوری در لندن برگزار شد. بیش از ۵۶۰ شرکت‌کننده از ۵۰ کشور و ۲۰۰ شرکت ازجمله شل، Equinor، اوپک، IEA، BP، موسسه امنیت انرژی چین حضور به هم رساندند.

 ۲۶ فوریه

محور این کنفرانس ابتدا با تعریف آینده نفت و گاز آغاز شد و در ادامه حول ژئوپلیتیک نفت و گاز صحبت شد، درواقع پاسخ به این سوال که امنیت انرژی در دهه آینده چگونه تأمین می‌شود؟ از زمان انقلاب صنعتی، ژئوپلیتیک انرژی عامل مهمی در امنیت و رفاه جهانی است. در دهه‌های آتی، سناریوهای جهانی انرژی و ژئوپلیتیک هم‌چنان تغییر خواهد کرد؛ چرا که کسانی که در بخش انرژی مشغول به کار هستند، با رویکرد سیاسی حرکت می‌کنند.

به‌عنوان مهم‌ترین سرفصل روز اول می‌توان به نقش بلاک چین در خلق ارزش اشاره نمود؛ کشف روش‌های خلاقانه برای استفاده از بلاک چین در سراسر زنجیره ارزش با شکستن موانع و ایجاد اعتماد جدید محقق شده است. بلاک چین می‌تواند زمان چرخه نقدینگی را کاهش دهد، شفافیت معاملات را افزایش و هزینه‌های سربار صنعت نفت و گاز را کاهش دهد.

۲۷ فوریه

۲۷ فوریه با دورنمای سال ۲۰۱۹ برای شرکت BP آغاز شد؛ سیستم انرژی جهانی با یک چالش دوگانه روبرو است: تولید انرژی قابل‌توجه و درعین‌حال کاهش انتشار کربن. در چشم‌انداز انرژی ۲۰۱۹ BP، آینده تقاضای انرژی جهانی با بررسی عوامل مؤثر بر آینده انرژی تا سال ۲۰۴۰ را به تصویر می‌کشد. این مطلب توسط Anne-Sophie Corbeau ارائه شد و در ادامه، پرسش و پاسخ توسط Anjli Raval، کارشناس ارشد انرژی در FT، برگزار شد.

در ادامه فرصت‌های جدید در انرژی، روش‌های مقابله با تغییرات اقلیمی و هم‌چنین مرز جدید آفریقا در صنعت نفت و گاز ازجمله فرصت‌های جدید در نیجریه ارائه شدند. نقش روسیه در آینده صنعت نفت و گاز به‌عنوان بازیگر اصلی صنعت LNG در آسیا و اروپا نیز موردبحث قرار گرفت.

۲۸ فوریه

روز آخر، ۲۸ فوریه، نقش حیاتی خاورمیانه در عرضه و تقاضای انرژی سال ۲۰۱۹ به‌صورت پرسش و پاسخ با حضور Malcolm Brinded CBE FREng FEI نماینده رویال داچ شل مطرح شد. به‌عنوان آخرین مبحث به دیجیتالی شدن صنعت و نفت گاز و هم‌چنین نقش زنان در این صنعت پرداخته شد.

ارائه گزارش دکتر پدیداربه هیات مدیره فدراسیون صنعت نفت ایران در جایگاه نایب رییس و نماینده فدراسیون صنعت نفت ایران در کنفرانس IPWEEK  لندن

مطابق برنامه زمان‌بندی كنفرانس مذكور از تاريخ ۲۶ تا ۲۸ فوريه سال جاري ميلادي در برنامه‌های كنفرانس و به همراه ديگر مقامات مسوول شرکت‌کننده از ساير كشورهاي جهان و به‌عنوان نماينده فدراسيون صنعت نفت ايران شركت نموده و ضمن حضور در بخش‌های مربوطه خلاصه مطالب آمده شده به‌عنوان نماينده ايراني در قالب يك Presentation و با عنوان: Business Opportunities in Iran’s Energy and Environment Sector ارائه گرديد كه موردتوجه افراد شرکت‌کننده در كنفرانس قرار گرفت. ناگفته نماند كه به دلایل متعدد مربوط به تحريم نفتي ايران، نام كشورمان به‌طور رسمي از جداول برنامه‌ها حذف و به‌صورت غیررسمی و در قالب بخش‌های جانبي مورداشاره قرار گرفت. البته پس از ايراد سخنراني سوالات متعددي از سوي تني چند از شرکت‌کنندگان براي نحوه جذب سرمایه‌گذاری و نيز انتقال فنّاوری مطرح گرديد كه با توجه به حضور و مشاركت مؤثر گروه مديريت انرژي HARVEY MILTON كه يكي از شرکت‌های معتبر مهندسي مشاور نفت و انرژي در لندن می‌باشند، مذاكرات مستقيم در روز پاياني كنفرانس ادامه يافت كه با توجه به حضور دو نفر از مديران ارشد اين گروه معظم نفتي كه ايراني هستند منجر به تهيه و تنظيم يك نقشه راه تحول و نوسازي تجاري به‌عنوان روشي نوين در جهت تحول و نوسازي ساختاري صنايع نفت و انرژي كشورمان و در راستاي جذب سرمايه و فنّاوری روز دنيا گرديد. اين اقدام مهم و ارزشمند می‌تواند در هر شرايطي براي كليه شرکت‌های عضو انجمن‌های وابسته به فدراسيون نافذ و اثرگذار باشد. لذا پس از مذاكرات طولاني و كسب توافق نهايي در اين زمينه خلاصه طرح كلي مربوط به:

Iran Federation of Oil Industries

Business Transformation Roadmap

A modern approach for transformation and restructuring to attract latest technologies and inward investment

تقديم هیات مدیره می‌شود.

لذا با توجه به موقعيت فعلي صنعت نفت كشور و نيز محدودیت‌های حاصل از تحريم كه ظاهراً ادامه‌دار هم شده است پيشنهاد می‌شود در فرصتی مناسب در نشست هیات‌مدیره فدراسيون مطرح و در صورت صلاحديد در جلسه ديگري كه با حضور انجمن‌های تخصصي حوزه نفت خواهد بود، نقشه راه پيشنهادي براي اطلاع و آگاهي مديران انجمن‌ها و يا شرکت‌های علاقه‌مند در اجراي طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت ايران ارائه و پس از كسب توافق‌های اوليه بتوان با دعوت از كارشناسان و يا مديران شركت مهندسي مشاور Harvey Milton UK چارچوب اصلي همكاري مشترك براي فعال‌سازی پروژه‌ها با استفاده از توانمندی‌های اين شركت و نيز ساير شرکت‌های بین‌المللی حوزه نفت و انرژي كه آمادگي لازم را براي اجراي طرح‌های خوددارند ارائه و اتخاذ تصميم لازم صورت پذيرد. شخصاً از فرصت پیش‌آمده در كنفرانس جهاني نفت لندن بسيار خشنود هستم و اميدوارم ارائه اين توانمندی‌ها و قابلیت‌های اجرايي براي شرکت‌ها و انجمن‌های متقاضي سنگ بناي جديدي براي فعال‌سازی و نيز رشد شرکت‌های ايراني در حوزه نفت و انرژي باشد.

طرح کلی مذکور (Business Transformation Roadmap) تحت عنوان نقشه راه تحول و نوسازی تجاری به‌عنوان روشی نوین در جهت تحول و نوسازی ساختاری صنایع در راستای جذب سرمایه و فنّاوری روز دنیا ارائه گردیده است. این طرح شامل پنج مرحله است:

  1. تشریح و شفاف‌سازی قابلیت‌ها، مزایای رقابتی و دارایی‌ها در نقطه شروع مجدد
  2. تعریف گزینه‌های مدل مشارکت برای بازارهای هدف
  3. ارزیابی امکان‌پذیری مدل کسب‌وکار/تحلیل مدل اجرایی پروژه
  4. ارزیابی اقتصادی مدل کسب‌وکار/تحلیل مدل اقتصادی پروژه
  5. طراحی مراحل اجرایی و نظارت بر اجرا

ایران کشوری غنی از منابع هیدروکربنی است و چهارمین تولیدکننده نفت در دنیا محسوب می‌شود، هم‌چنین دومین رتبه را از نظر ذخایر گازی دارد و نرخ GDP آن بالاست. از مهم‌ترین نقطه قوت این‌که ایران در «بیضی انرژی جهانی» قرارگرفته است؛ سرزمین ایران و کلّ خلیج‌فارس در مرکز؛ شیخ‌نشین‌های عربی در جنوب؛ بخش‌هایی از عراق، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان در غرب و شمال غربی؛ مجموعه دریای خزر و بخش‌هایی از جنوب روسیه و قسمت‌هایی از سرزمین قزاقستان در شمال و بخش‌هایی از ازبکستان در شمال شرق آن تعریف‌شده است. این موقعیت، زیرساخت‌های لازم به‌منظور ورود به بازارهای بین‌المللی را ایجاد می‌کند.

با توجه به تغییرات صورت گرفته در برنامه جامع مشترک انتظار می‌رود با اجرایی شدن سیستم پرداخت ایران و اروپا، INSTEX زمینه فعالیت در عرصه بین‌المللی هرچه سریع‌تر فراهم شود.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران در سطح بالادستی و پایین‌دستی نفت‌وگاز ۱۰۸ میلیارد دلار برآورد شده است، این فرصتی برای فدراسیون نفت است که با جذب سرمایه‌گذاری به پیاده‌سازی مراحل فوق کمک کنند. در واقع فدراسیون اتصال بین فعالان بخش خصوصی و دولت است و می‌تواند از انجمن‌های خصوصی و شرکت‌های فعال بهره گیرد. همچنین ۹۷ پروژه و ۵۵ میلیارد دلار ظرفیت سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد که فدراسیون می‌تواند در هدایت این پروژه‌ها نقش‌آفرین باشد.

بر اساس بررسی‌ها و مطالعات صورت‌گرفته برای نقشه راه فدراسیون صنعت نفت، برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای بازه سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۳۰ تعریف‌شده است که در این بخش سهم بازار در بخش تجهیزات (Equipment)، مهندسی (Engineering) و خدمات (Services) تعریف می‌شود که ایران قابلیت صادرات (از مازاد ظرفیت) و واردات (از کسری موجودی) را دارد. در این راستا با Harvey Milton توافقاتی صورت گرفته است که نقشه راه به‌صورت اجرایی تدوین گردد.

با توجه به ضرورت ارائه برنامه‌ها در دورنمای کوتاه‌مدت (vision 2025) مطابق با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در کشور به ده مورد می‌توان اشاره کرد ازجمله اینکه ظرفیت تولید نفت پالایشگاهی به سه میلیون بشکه روزانه و هم‌چنین ظرفیت تولید گاز به ۱۳۰۰ میلیون مترمکعب روزانه برسد و فلر گازی نیز ۵۰ درصد کاهش یابد.

در قسمت برق (power) نیز فدراسیون آمادگی دارد از توان شرکت‌ها و پیمانکارانی همانند اپک با قابلیت ساخت نیروگاه برق در راستای فرصت‌های سرمایه‌گذاری بهره گیرد و تا سال ۲۰۲۵ توان تولید برق نیروگاهی کشور را به ۱۰۰ هزار مگاوات برساند.

و البته در زمینه انرژی تجدیدپذیر نیز می‌تواند با توجه به شناخت ظرفیت کشور در تولید برق بادی و خورشیدی به شرکت‌های خصوصی پروژه پیشنهاد کند. در مورد مدیریت پسماند نیز با توجه به قابلیت تولید برق از پسماند و حضور شرکت‌های نوظهور با این قابلیت می‌تواند پروژه‌های مرتبط را تخصیص نماید.

در همکاری بین‌المللی با سرمایه‌گذاری مشترک (JV) می‌توانیم به موفقیت دست‌یابیم، در سرمایه شرکا مشارکت کنیم و هم‌چنین به کانال‌های توزیع دسترسی داشته باشیم و البته در این مسیر نگاه بُرد – بُرد (Win-Win) داریم.

با توجه به مذاکرات اختصاصی در محل کنفرانس با شرکت معتبر Harvey Milton و باتوجه به ابراز علاقه این مجموعه فعال در حوزه نفت و انرژی برای تحقق پروژه‌های این حوزه در ایران به مدل جدیدی دست یافتیم که می‌توان از رویکرد مدل L.T.I (سه جزء کلیدی برای اجرای پروژه‌های موفق) می‌توان بهره گرفت؛

رویکردی تازه در راستای اجرای پروژه‌های IPC، EPC+F، EPCF، همکاری و تولید مشترک:


نوشته شده توسط:IFOI - 198 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۵
برچسب ها:
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A