انجمن شرکت های حفاری نفت و گاز ایران

معرفی انجمن

انجمن شرکت‌های حفاری نفت و گاز ایران اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ تاسیس و در اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران به ثبت رسید. هدف از تشکیل این انجمن، هم‌افزایی توان داخلی کشور در صنعت حفاری و فراهم کردن امکان بهره‌برداری بیشتر از سرمایه‌گذاری در این رشته از صنعت و استفاده از تجربیات علمی و عملی همکاران صنعت و شرکت‌های عضو در جهت بهبود فضای کسب و کار و نهایتا دفاع از حقوق و منافع مشروع و قانونی اعضاء می‌باشد.

 

چشم‌انداز انجمن

انجمن شركت‌های حفاری نفت و گاز ایران به عنوان مجمع امور صنفی شركت‌های متولی امر حفاری نفت و گاز كشور و دارنده امكانات كامل اجرای عملیات و خدمات صنعت حفاری به زنجیره اكتشاف، تولید و بهره‌برداری از منابع انرژی زیر زمینی در بازارهای هدف، ضمن برخورداری از اتحاد، همدلی و همراهی اعضاء خود و تكیه بر نیروی انسانی و مدیران متخصص و وفادار شركت‌های عضو توانسته است به عنوان محور صنعت حفاری و خدمات فنی كشور و تدوین‌گر استانداردهای بومی صنعت حفاری و صنایع خدمات فنی مرتبط، اعتماد كامل كارفرمایان را درزمینه ارزشیابی متقاضیان تأسیس شركت های حفاری و خدمات فنی، اظهار نظر درباره شرایط عمومی و فنی قراردادهای اجرایی پروژه های نفت و گاز، داوری در حل و فصل اختلافات كارفرما و پیمانكاران صنعت همچنین حمایت از اعضاء خود و صیانت از منافع ملی كشور به دست آورد.

 

منشور اخلاقی انجمن

ما شرکت‌های حفاری نفت و گاز کشور با هدف فراهم کردن زمینه‌های همدلی، همکاری و هم‌افزایی و در راستای ایجاد محیطی برای رقابت سالم و تضمین ارتقای سطح کیفی خدمات، کاهش هزینه‌های تمام شده عملیات حفاری و خدمات فنی مربوطه و همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص، با ایمان به قادر متعال و استعانت از بارگاه حق تعالی جهت اعتلای نام ایران، حفظ منابع ملی، توسعه صنعت حفاری، پیشبرد اهداف انجمن و ایفای نقش موثر در توسعه پایدار کشور، خود را مقید به اصول اخلاقی ذیل که نمادی از فرهنگ ایران کهن و تعالیم دینی و اعتقادی است، دانسته و بر این باوریم که:

 

 • اخلاق و رفتار انسانی، مبتنی بر تعالیم اسلام و فرهنگ کهن خود را در ارتباط با همکاران صنفی، کارفرمایان و عامه جامعه رعایت نموده، همواره سعی نماییم با احترام به حقوق دیگران و به کارگیری منطق و گفتگوی محترمانه مشکلات احتمالی را دوستانه حل و فصل نماییم.
 • اخلاق حرفه ای را پذیرا باشیم و نه تنها از تخریب همکاران صنفی و صنوف مرتبط پرهیز کنیم بلکه در حفظ کرامت آنان و صیانت از آنها کوشا باشیم.
 • سطح آگاهی و یافته‌های علمی و فنی خود را به نحوی ارتقاء دهیم که موجب افزایش توانایی‌های فنی و کارآمدی ناوگان حفاری و خدمات فنی کشور شده تا دستیابی به مخازن و سفره‌های زیرزمینی نفت و گاز كشور را با نگاه به حقوق مردم و نسل‌های آینده کشورمان، تسهیل کنیم.
 • ایمنی مقدم بر کار است. لذا برای محافظت از منابع انسانی به‌عنوان سرمایه اصلی صنعت و کشور از هیچ تلاشی برای حفظ بهداشت و ایمنی محیط كار دریغ نخواهیم كرد.
 • آنچه را در راه آموزش و ارتقاء سطح دانش و مهارت‌های منابع انسانی خرج می‌کنیم، هزینه نیست بلکه اصلی‌ترین سرمایه‌گذاری در بخش منابع انسانی به عنوان ركن محوری توسعه پایدار است.
 • همگی در قبال محیط زیست و سلامت جامعه متعهد و مسئولیم و تلاش می‌كنیم در انجام فعالیت‌های خود پای‌بندی به استانداردهای زیست محیطی را رعایت نموده، و محیط سالم و ایمنی برای کارکنان و مجاورین محیط فعالیتمان تامین نماییم که امنیت جسمی و روانی آنان را فراهم نماید و این را وظیفه ملی و میهنی خود می دانیم.
 • برای بهینه‌سازی شیوه‌های کار و ارتقاء کیفی سطح و نتایج کار از هیچ کوششی دریغ ننماییم .
 • همه تلاش‌های خود را به کار گیریم تا استاندارد‌های کارمان را در همه ابعاد به سطح استاندارد‌های جهانی رسانده و در بهبود مستمر آن كوشا باشیم، زیرا به تبعات خطرناك عدم رعایت استانداردهای كار وقوف كامل داشته و با دركی عمیق به لزوم انطباق فعالیت‌ها با بالاترین استانداردهای ناظر بر جوانب مختلف اجرایی كار مقید و معتقد هستیم .
 • موفقیت را نه فقط برای خود بلکه برای کشورمان بخواهیم و برای حفظ منافع ملی کشور، با آگاهی از مسئولیت‌های حرفه ای و اجتماعی خود، با یكدیگر همدلی و رفاقت کرده و هر جا احساس نیاز کنیم، با همه امکانات به یاری دیگر اعضاء انجمن می‌شتابیم تا کاری بر زمین نماند .
 • با ارتقاء کیفی قراردادها و ارائه پیشنهادهای اصلاحی موجب بهبود مستمر قراردادها و شفاف‌سازی روابط با کارفرمایان شده در حفظ محیط سالم کار تلاش کنیم.
 • از برقراری هرگونه رابطه ناسالم و غیر اخلاقی دوری جسته و برای گرفتن کار و پیشی گرفتن بر دیگران از راه‌های غیر موجه قویاً پرهیز کنیم .
 • به تعهدات اعتقادی و اجتماعی خود در مقابل كارفرمایان پای‌بندیم و این تعهد را مغایر با منافع تجاری خود نمی‌دانیم. لذا با امانت‌داری تمام از منافع جامعه و بیت‌المال محافظت کرده و با اعتقاد به رقابت و با حفظ استقلال در مناقصات حضور پیدا می‌كنیم تا از منافع کارفرمایان که منافع ملی ماست حفاظت کنیم .
 • به دلیل سختی کار منابع انسانی و لزوم استراحت و حفظ آمادگی آنان برای نوبت کاری‌های بعدی، به هیچ وجه منابع انسانی شاغل همکاران صنفی را به کار نگرفته. همچنین از پذیرش کارکنان مستعفی و یا اخراجی همكاران مگر با جلب رضایت قبلی آنان خودداری می‌کنیم .
 • باید در خرید تجهیزات و ابزار کار خصوصاً دستگاه‌های حفاری و ماشین‌آلات مربوطه در راستای منافع ملی رقابت حرفه ای انجام دهیم و به منظور حفظ استانداردهای کار از خرید و وارد کردن دستگاه‌ها، تجهیزات و ماشین‌آلات غیر استاندارد به کشور خودداری کنیم.
 • برای انجام کار، خود را از تشکیلات کارفرمایی جدا ندانسته و با تمام وجود و امكانات متعهد به انجام تمام و كمال کاری باشیم که از كارفرمایان قبول می‌كنیم.
 • در صورت دسترسی به اطلاعات محرمانه، تخصصی و همچنین دانش و مهارت‌هایی كه به شكل عرفی و حقوقی در مالكیت كارفرماست و بعضا برای تثبیت جایگاه حرفه ای ارزش حیاتی دارد، نهایت امانت‌داری را به كار بسته و هرگز نسبت به افشاء و انتشار اسرار محرمانه در مجامع و مراكز غیر مرتبط و غیر مجاز اقدام نکنیم .
 • در داوری‌های احتمالی بین كارفرما و پیمانكار، عدل و انصاف را در نظر گرفته و به دور از تعصبات صنفی و هر گونه گرایشات دیگری اظهار نظر نماییم .
 • موفقیت و تعالی هریك از اعضاء موجب سربلندی و تعالی جامعه و كشور است و برای دستیابی به دستاوردها و دانش همكاران صنفی به هیچ وجه از راه‌های غیر مجاز و غیر اخلاقی اقدام نخواهیم كرد. در عین حال متعهد هستیم كه موجبات ارتقاء سطح علمی، فنی و حرفه ای همكاران را بر اساس تفاهم و از طریق مجاری رسمی و با درج گزارشات و مقالات علمی در نشریات رسمی انجمن فراهم آوریم .
 • باید با رعایت قوانین و مقررات ناظر بر بخش‌های مختلف روند انجام كار، ضمن حفظ منافع و مصالح خود، از شكل‌گیری تبعیض در ارایه امكانات و اطلاعاتی كه موجبات ایجاد رقابت‌های ناسالم را فراهم می‌آورد و شرایط رقابت و همكاری را تحت الشعاع قرار می‌دهد، خودداری نماییم.
 • در مناقصات و مذاكرات با سازندگان، فروشندگان، پیمانكاران، مشاوران و كارفرمایان، توجه به منافع و مصالح خود را با خدشه وارد كردن به شرایط رقابت عادلانه و فراهم‌سازی زمینه سوء استفاده طرفین تجاری برای سایر شركت‌ها همراه نسازیم و به ایجاد تعادل و توازن در منافع طرفین كمك نماییم .
 • در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود تلاش نماییم تا پروژه‌های خود را با موفقیت به اتمام رسانده و به طرح های عام‌المنفعه در راستای توسعه محیطی و ارتقاء سطح محیط زیست كمك كنیم .
 • حافظ منافع اعضای انجمن باشیم و هر جا حقی از ایشان ضایع شده است به دفاع از حقوق آنان بپردازیم .

 

هیئت مدیره انجمن شرکت‌های حفاری نفت و گاز ایران

اعضای هیات مدیره متفقا به‌عنوان نماینده قانونی انجمن دارای كلیه اختیارات قانونی جهت اداره امور انجمن می‌باشند و ضمن حفظ مسئولیت، می‌توانند وظایف اجرایی خویش را از طریق تفویض اختیار به رئیس هیات مدیره و دبیر انجمن به مرحله اجرا در آورند.

 

حسين مومنان

حسين مومنان

عضو هیئت مدیره

محمد مدنی

محمد مدنی

عضو علی‌البدل هیئت مدیره

قاسم هردانی

قاسم هردانی

دبیر هیات مدیره

محمد عالمي

محمد عالمي

نایب رییس هیئت مدیره

محمود شريفيان

محمود شريفيان

عضو هیئت مدیره

اصغر رفیعی

اصغر رفیعی

عضو هیئت مدیره

محمد ایروانی

محمد ایروانی

رییس هیئت مدیره

بهمن سروشی

بهمن سروشی

عضو هیئت مدیره

عبدالحسین عظیمی

عبدالحسین عظیمی

عضوعلی‌البدل هیئت مدیره

 

 

معرفی کمسیون های انجمن

 

کمیسیون ایمنی، بهداشت، محیط زیست و کیفیت

کمیسیون منابع انسانی


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A